Návraty do dávnych čias – nostalgia v Andrássyho obrazárni

Tóthpeti-István-Sztrela-Anna-Pityu-nagyapjaV Andrássyho galérii bude konečne opäť rušno a znovu bude využitá pre účely, ktoré bola postavená. Chystá sa v nej totiž výstava starých fotografií, zobrazujúcich život dedinčanov spod hradu Krásna Hôrka v časoch minulých.

Zbieranie, skenovanie a zisťovanie osudu každej starej fotografie je vášňou Alžbety Brutovskej. Do tvorby zbierky a triedenia sa intenzívnejšie pustila zhruba pred rokom. Navštevuje obyvateľov, rodiny, požičia si zopár snímkov, vyzvedá, pri akej príležitosti boli zhotovené. Niektorí jej zverujú celé albumy, nechajú na nej, ktoré fotografie si vyberie. Ak rodinní príslušníci nevedia, pýta sa najstarších občanov, pamätníkov. Najviac informácií a azda najpútavejších má od Kataríny Temesiovej. Čoskoro 88-ročná dáma má rozum ako britva a pamätá si mnohé – svojich rovesníkov, predkov, udalosti.

Nápad Štefana Kúna, ktorý už dve menšie výstavy fotografií (pri príležitosti Dní obce a pri dvadsaťročnom jubileu futbalového klubu) zrealizoval, sa stretol s pochopením u vedenia Baníckeho múzea v Rožňave, ktoré je správcom historického objektu v Podhradí a tak sa výstava pod názvom „Návraty do dávnych čias“ uskutoční v priestoroch Andrássyho obrazárne.

Pri príprave výstavy starých fotografií zanietene pomáhala Magdaléna Dobošová a Roland Neupauer, ktorý sa stal takpovediac jej kurátorom, a ktorý má v súčasnosti galériu na starosti.

Na vernisáž sa môžete tešiť už 7. augusta 2015, začne podvečer o piatej. Tí, ktorí o obrazárni ešte nepočuli, alebo ju doteraz nenavštívili, ju nájdu v Krásnohorskom Podhradí na Lipovej 122.

Výstava plná spomienok potrvá až do konca septembra, v prípade zvýšeného záujmu dôjde k predĺženiu tohto termínu. Zatiaľ bude Andrássyho obrazáreň otvorená každý pracovný deň /okrem pondelka/ od 10.00 do 12.00 hod., popoludní od 14.00 do 17.00 hod. , počas víkendu od 14.00 do 17.00 hod.

 

11105187_887259721364835_5089632531167831816_o

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.