Uplynul ďalší rok od požiaru

Článok zverejnený pôvodne na: katarinaprekopova.blog.sme.sk/Uplynul-dalsi-rok-od-poziaru.html 

To, v akom stave je momentálne rekonštrukcia hradu Krásna Hôrka a ako napreduje, si v tomto texte pripomínať (radšej) nebudeme. Reč bude o samotnom pripomínaní si udalosti, ktorá zásadným spôsobom zasiahla do životov mnohých, či už pod hradom alebo v jeho okolí. Na udalosť spred dvoch rokov spomínajú obyvatelia Podhradia skoro denne a dôsledky i to, čo vidia, im ani nedovolia zabudnúť.

Nad pýchou tunajších obyvateľov sa už druhý rok týči žeriav, články a reportáže zas ukazujú, čo všetko je možné i nemožné na Slovensku dokázať i nedokázať aj čo sa dá vytĺcť z nešťastia. Požiar si pripomínajú aj cezpoľní, každý po svojom. Po uplynutí určitého obdobia, roka či dvoch, nadobúda spomienka iný rozmer.

Prvýkrát si požiar pripomenul Marian Kotleba. Na nedeľu, presne týždeň po požiari a konaní parlamentných volieb zvolal do Krásnohorského Podhradia verejné zhromaždenie. Toto však starosta obce Peter Bollo, prečítaním oznámenia v miestnom rozhlase, deň pred konaním stretnutia, označil za neoprávnené, keďže si podľa neho zvolávateľ vtedajšieho zhromaždenia nesplnil povinnosť, vyplývajúcu zo zákona.

Podstatnou chybou malo byť, že ”nepredložil oznámenie písomne ani osobne.” A dodal, že “po vyzvaní obcou, aby si splnil zákonom stanovené povinnosti ako zvolávateľ, s obcou odmietol spolupracovať a komunikovať pri organizovaní zhromaždenia a od zhromaždenia sa dištancuje” uviedol ďalej v rozhlase i v oznámení vyvesenom na úradnej tabuli obce. Stretnutie preklasifikovali na súkromné, konalo sa na súkromnom pozemku vedľa obecného úradu, ktorý sa vďaka oploteniu zdá byť súčasťou areálu spoločného s obecným úradom. Bez ohľadu na to, že z niekoľkých stovák zúčastnených sa do označenej časti pozemku zmestila sotva tretina zúčastnených. Polícia vtedy použila všetky možné i nemožné prostriedky, na ochranu verejného poriadku.

O rok na to, v nedeľu 10. marca 2013 zvolala ĽSNS zhromaždenie opäť. Na pozvánke nešťastne použila aj erb obce, čo sa neskôr stalo predmetom skúmania polície. Stretnutie opäť prebiehalo na súkromnom pozemku, zúčastnených bolo podstatne menej, tí čo postávali na obecnej pôde boli miestni a zvedavci. Možno tomu napomohli i opatrenia, ktoré zložky policajného zboru vykonali v deň zhromaždenia.

Samotná obec si udalosť, ktorá poznačila chod jej dejín, pripomenula tým, že vyzvala svojich obyvateľov, aby zapálili sviečku v okne (síce výzvou na kuse papiera v maďarskom jazyku ale snaha sa vynaložila). Neskôr sa časť miestnych pýtala či by nebolo vhodnejšie zorganizovať pochod, ktorým by už vtedy upozornili na peripetie a špekulácie prebiehajúcej rekonštrukcie. V podvečer sa rozozvučali aj zvony, resp. zvon Rímskokatolíckeho kostola Všechsvätých. Bolo ho počuť len v priľahlých uliciach.

Ako to bude tento rok? Ľudová strana (ĽSNS) opäť zvoláva verejnosť pred obecný úrad. Presnejšie, ako sme sa dozvedeli z obecného úradu, oznámenie o zhromaždení prišlo od súkromnej osoby (z Banskej Bystrice). Ako starosta obce oznámil, tentokrát nebude odmietnuté: „Dňa 28.2.2014 bolo obci doručené Oznámenie o konaní verejného zhromaždenia podľa zákona č. 84/1990 Zb. o zhromažďovacom práve písomnou formou. Toto oznámenie nám zaslala súkromná osoba bez poukázania na nejakú stranícku príslušnosť, čo znamená že z tohto oznámenia nevyplýva ktorá strana ho bude organizovať. Nejedná sa o žiadnu žiadosť, iba o oznámenie. Spomínané oznámenie spĺňa všetky náležitosti oznamovacej povinnosti. „

Tento rok obecný rozhlas uprostred týždňa hlásal, že každý, kto si v pondelok (10.marca) nájde čas, nech si pripomenie tragédiu chvíľou ticha. Zároveň obecný úrad potvrdil, že sviečky by mali v oknách horieť aj tento rok „Obec si pripomenie neslávny dátum 10.3.2012 keď nám vyhorel hrad Krásna Hôrka tichou spomienkou a to formou zapálenia sviečky v okne v nedeľu 9.3.2014“.

Má to byť takto? Má to byť inak? Je to dôstojné? Ako si vlastne pripomenúť to, čo sa stalo, keď to čo nasledovalo je možno omnoho smutnejšie. Nemali by sme si pripomínať aj to, že na požiari hradu sa už kadekto priživil? Že hrad, počnúc prezidentom, cez niekoľko ministrov a politikov až po množstvo robotníkov, pamiatkárov, novinárov až po zahraničné delegácie už kadekto ponavštevoval, ale ku konkrétnemu výsledku to ani po dvoch rokoch neviedlo? Nie je toto obdobie vhodné nato, aby sa konečne niekto z miestnych ozval a spýtal sa kompetentných, čo bude s hradom? S tým, ktorý tu Dionýz Andrássy sprístupnil verejnosti, nechal ľuďom? Nie vládam, nie politikom ani nie populistom. Pripomenieme si to až o niekoľko rokov, keď bude pozde? Keď budeme môcť spomínať iba na to, že kedysi sa tu týčil pyšný hrad Krásna Hôrka?

 

 

 

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.