Slovenské národné múzeum /SNM/ako správca majetku štátu rozdelil obnovu hradu Krásna Hôrka na tri etapy. Prvá má zahŕňať havarijné prestrešenie a lešenie. Predmetom zákazky je však okrem uskutočnenia stavebných prác spojených s realizáciou dočasných konštrukcií havarijného prestrešenia a lešenia objektov hradu aj sanáciu požiarom poškodeného muriva.
Samotnú zmluvu so SNM podpísal dodávateľ Marián Fifík 19. októbra 2012 (na snímke vľavo). Práce uvedené v predmete zmluvy začali nasledujúci deň a mal ich dokončiť a odovzdať 1. marca 2013. Dodatok, ktorý k zmluve prednedávnom podpísali obe zmluvné strany hovorí práve o termíne a o jeho posunutí. Na 30. marec 2013.
V druhej etape sa počíta s trvalým prekrytím hradu viedenskou škridľou, zhotovením trvalej strechy a drevených krovov. Kedy to však bude možné?
Peripetie prvej etapy
Čo bude s druhou etapou obnovy, keď už prvá sa nezaobišla bez komplikácií. Do verejného obstarávania bez zverejnenia sa zapojilo 6 spoločností, ktoré SNM vyzvalo na rokovanie 11. júla 2012. Päť z nich sa následne aj rokovania zúčastnilo. Súťažné ponuky nakoniec poslali 6. augusta traja z pôvodných záujemcov. Keďže banskobystrickú firmu PR QUERKUS s.r.o. zo súťaže na druhom zasadnutí výberovej komisie 28. augusta vylúčili, v hre ostali už len 2. Z nich vybrala komisia nižšiu cenovú ponuku A tu je kameň celého úrazu. Ak by sa spoločnosť z Bystrice nedostala z kola von, jej ponuka by bola nižšia od výhercu súťaže a dodávateľa, ktorý prestrešenie v súčasnosti už zrealizoval.
Vylúčená firma PR QUERKUS sa obrátila s námietkou na Úrad pre verejné obstarávanie. Ten 16. októbra 2012 odňal, na žiadosť SNM, tejto námietke odkladný účinok. Neskôr úrad vysvetlil, že tým nerozhodol o uzavretí zmluvy a začiatku rekonštrukcie. Múzeum však využilo možnosť nevyhnutného začiatku sanácie, keďže hrozilo (ďalšie) poškodenie majetku v jeho správe. Obe firmy, úspešná i neúspešná, už verejné zákazky absolvovali. Obe dokonca už pracovali pre SNM.
Úrad vydal nakoniec 23. januára rozhodnutie. Banskobystrická spoločnosť bola z tendra na obnovu hradu vylúčená v rozpore so zákonom. Zároveň v rozhodnutí určil spôsob nápravy – navrátiť firmu späť do konania o verejnom obstarávaní. Čo to v praxi znamená? Dať jej možnosť zapojiť sa do novej etapy obnovovacích prác?
Faktom je, že hrad je už prekrytý a tzv. samonosná strecha s lešením je pripravená na to, aby pod ňou začali realizovať sanáciu múrov. Faktom je aj to, že časti prestrešenia a lešenia sa ešte priebežne striekajú ochrannou vrstvou proti plesniam, hubám a hmyzu. Lešenie a prestrešenie musí vydržať ešte práce na obvodových múroch hradu. Bude musieť vydržať aj naťahovanie sa zainteresovaných?
SNM nateraz požiadalo príslušný súd o preskúmanie rozhodnutia ÚVO a zároveň o odklad vykonateľnosti tohto rozhodnutia. To sa podarilo, z rozhodnutia súdu z 21. februára je zrejmé, že odklad dostali.
Vylúčená firma sa zas nemieni len tak ľahko vzdať. Chce sa zúčastniť ďalšieho konania, teda druhej etapy alebo chce odškodné za prvú etapu, v ktorej nedostala šancu?
A čo SNM? Stihne sa zaoberať námietkami a súdiť sa a zároveň priebežne pracovať na druhej etape obnovy? Stihne vybrať dodávateľa trvalej strechy alebo si bude musieť počkať na ďalšie rozhodnutia a to, ktoré je pre Krásnu Hôrku najdôležitejšie, bude musieť odložiť? Možno sa to dozvieme z odpovedí na otázky, ktoré sme obom inštitúciám i neúspešnému súťažiacemu zaslali.
Foto: ŽpH
Stav pred dokončením dočasného prestrešenia a tesne po ňom:
Pridaj komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.