Múzeum Betliar postihli nevysvetliteľné zmeny

- 3.2.2025 - Aktuálne udalosti - Komentáre vypnuté na Múzeum Betliar postihli nevysvetliteľné zmeny

Koncom roka 2024 sa v Múzeu Betliar uskutočnili personálne zmeny. Presnejšie, vo vedení múzea. Tak, ako v iných múzeách, pôsobiacich pod hlavičkou Slovenského národného múzea (SNM). Jeden rozdiel tu však bol a je. Múzeum Betliar spravuje Krásnu Hôrku. Preto sa všetky zmeny v Betliari týkajú aj vyhoreného a pomaly trinásť rokov opravovaného hradu. Po prečítaní článku zistíte, ako veľmi a ako úzko uvedené zmeny s obnovou národnej kultúrnej pamiatky súvisia a ako (veľmi) ju ovplyvňujú.

Koncom novembra minulého roka zverejnil bývalý riaditeľ Múzea Betliar, Július Barczi (na snímke vpravo) na sociálnej sieti, že jeho nástupkyňu Timeu Máteovú plánuje vedenie Slovenského národného múzea (SNM) odvolať. Na jej miesto mala nastúpiť Andrea Predajňová, ktorá pôsobila ako novinárka (Katolícke noviny, RTVS) a tiež ako hovorkyňa generálnej prokuratúry. Krátko mala byť zamestnaná v Múzeu Modrý Kameň.

Zmena, avizovaná Barczim, sa stala skutočnosťou v pondelok, 25. novembra 2024, keď sa do Betliara dostavil Anton Bittner, mimochodom tiež krátko predtým (1. októbra 2024) dočasne poverený vedením SNM, aby personálne zmeny uskutočnil. Situáciu mu vtedy skomplikovala skutočnosť, že vtedajšia (a súčasná) riaditeľka bola práceneschopná. O jej zdravotnom stave sa vtedy generálny riaditeľ otvorene vyjadroval pre médiá, ako by sa jednalo o jeho vlastné zdravie. Timea Máteová sa chystala na materskú dovolenku, (ale až) koncom januára 2025, preto sa presuny vo vedení Múzea Betliar zdali byť v tom čase prinajmenšom zvláštnymi. Aj odobratie kompetencií, zrušenie splnomocnení i odvolanie zástupkyne Máteovej – dva mesiace pred plánovanou materskou.

Personálne rošády

Anton Bittner, poverený generálny riaditeľ Slovenského národného múzea (na snímke, reprofoto Denníka N) sa bráni(l) tým, že Andrea Predajňová býva neďaleko a bola k dispozícii (poznámka: v Rimavskej Sobote). Alebo bola k dispozícii lebo bola nezamestnaná – to neupresnil. Lenže k dispozícii bola aj zástupkyňa, priamo v Betliari, bývajúca bližšie, ako Predajňová, s kompetenciamia a odbornou spôsobilosťou – na rozdiel od nováčika, ktorý nikdy nepôsobil vo vedení kultúrnej ustanovizne. Timei Máteovej Bittner odobral splnomocnenia, ktoré mala na všetky úkony súvisiace s rekonštrukciou Krásnej Hôrky. Získala ich Predajňová. Môže sa zdať, že nemá zmysel, aby malo múzeum dve riaditeľky – jednu riadnu (síce neprítomnú lebo nastúpila na materskú dovolenku) a jednu zastupujúcu riaditeľku (ktorá je k “dispozícii”). Vysvetlenie je jednoduché, resp. dôkladne vopred premyslené: ak by generálny riaditeľ (ešte stále len poverený) aktuálnu riaditeľku odvolal, ním dosadená riaditeľka by bola (len) poverenou, ako on. Po určitom čase by musela podstúpiť výberové konanie, pretože múzeum potrebuje riaditeľa. Takto nemusí. (Výberové konanie na generálneho riaditeľa národného múzea sa bude musieť uskutočniť koncom marca tohoto roku. Bude zaujímavé sledovať, či tieto personálne čistky, v múzeách naprieč Slovenskom, prinesú samotnému Bittnerovi stálu pozíciu.)

Otázne je, prečo bola odvolaná aj zástupkyňa Mátéovej – Ing. Erika Šmelková, v deň vymenovania zastupujúcej riaditeľky, a kto je v súčasnosti zástupcom/zástupkyňou Predajňovej. S účinnosťou od onoho osudného 25. novembra totiž zaniklo aj poverenie Eriky Šmelkovej ako projektového manažéra obnovy hradu Krásna Hôrka – ktoré mala udelené riaditeľkou Máteovou v januári 2020. Zároveň bolo udelené plnomocenstvo Andrei Predajňovej na zabezpečenie a realizáciu projektu „Obnova hradu Krásna Hôrka a revitalizácia bezprostredného okolia hradu“. Múzeum Betliar má dve riaditeľky a ani jedna z nich nemá nikoho, kto by ju zastupoval. De iure.

Logický postup (aj správny), ktorý by neohrozil ani kaštieľ Betliar, ani hrad Krásna Hôrka a zaistil by kontinuitu, sa ponúkal sám, pred príchodom Bittnera na čelo SNM – počas plnenia materských povinností riaditeľky by ju mala zastúpiť jej zástupkyňa. Zanedbateľné to nie je ani z hľadiska konsolidácie verejných financií. Riaditelia múzeí dostali príkaz prepúšťať, okresávať stavy – len do Betliara “bolo treba” prjať dvoch nových ľudí. Načo?

Kto je v súčasnosti projektovým manažérom obnovy Krásnej Hôrky

Mal by ním byť Peter Basarik (na snímke vpravo, pri odchode z kontrolného dňa), ktorý mal zmluvu so SNM (uzavretú v roku 2022, na sumu 95.500,- eur) na vykonanie stavebného dozoru pre realizáciu rekonštrukcie Spišského hradu. Tej rekonštrukcie, ktorá sa nerealizovala. Na to, že má byť senior manažérom obnovy hradu Krásna Hôrka, nemá mandátnu zmluvu. Ani poverenie. Iba splnomocnenie od Antona Bittnera. A dohodu o vykonaní práce. Konkrétne na zabezpečovanie inžinierskej-technickej pomoci a súvisiacich prác v rámci obnovy hradu Krásna Hôrka. Takto sa verejnosť nedozvie, za akú konkrétnu sumu vykonáva senior projektový manažér túto prácu, bez právomocí a bez zodpovednosti. Ani dodatok k zmluve o dielo medzi SNM a spoločnosťou MBM Group, ktorá sa v súčasnosti na obnove podieľa, nebol uzavretý. Je teda Basarík zodpovedným za zmeny v projekte? Nie. Má kompetencie schvaľovať práce naviac, či nové postupy? Nie. (Skutočnosť, že je vykonávateľom príkazov “zhora”, priznal samotný Basarík počas kontrolných dní.)

Do konca novembra 2024 bola projektovým manažérom obnovy hradu a revitalizácie bezprostredného okolia hradu, čiže podhradia, stavebná inžinierka Erika Šmelková (Foto: Múzeum Betliar). Od odvolania z postu zástupkyne a odobratia kompetencií je vedúcou oddelenia prevádzky a technickej činnosti múzea. Okrem toho má byť súčinná pri zabezpečení a realizácii projektu „Kompletná revitalizácia hradu Krásna Hôrka“ zastupujúcej riaditeľke Andrei Predajňovej a senior projektovému manažérovi Petrovi Basaríkovi, a plniť ich pracovné príkazy a pokyny. Šmelková však žiadne pokyny nedostáva. Namiesto toho ju ignorujú a nedovoľujú jej zúčastňovať sa na kontrolných dňoch pod hradom a na hrade. V jej neprítomnosti, počas kontrolných dní a následne i jej osobne, neúčasť na kontrolných dňoch stavby vytýkajú – ako neplnenie jej pracovných úloh (!). Andrea Predajňová jej však priepustky na služobný odchod na kontrolný deň (poznámka: bez súhlasu nadriadenej nemôže opustiť pracovisko) nepodpisuje a odôvodňuje to tým, že jej účasť nie je potrebná, pretože jej (vraj) bola odňatá agenda ku Krásnej Hôrke.  

Od Antona Bittnera, dostala Erika Šmelková jediný pokyn – že má vykonávať pracovné úlohy a povinnosti vedúcej oddelenia prevádzky a technickej činnosti. Keďže hrad nie je v prevádzke, ale v samostatnom režime investičnej obnovy (stavenisko odovzdané zhotoviteľovi), nie je možné reálne vykonávať bežné úlohy oddelenia prevádzky, technickej činnosti a údržby spravovaného majetku.  

Odpoveď na otázku, kto je projektovým manažérom obnovy Krásnej Hôrky a revitalizácie jej bezprostredného okolia, je nejasná. Šmelková, uvedená v zmluvách? Basarik alebo Predajňová, ktorí síce majú plnomocenstvá ale nemajú kompetencie? Poverenia, splnomocnenia, absencia zmlúv – nič z toho nepomáha zorientovať sa. Kto je zodpovedný za obnovu Krásnej Hôrky po 25. novembri a v súčasnosti?

Prečo by to malo zaujímať verejnosť

Kvôli verejným financiám, kvôli peniazom daňových poplatníkov. Činnosť projektového manažéra si (doteraz) nevyžiadala žiadne náklady naviac – kým mala poverenie Ing. Erika Šmelková. Túto činnosť vykonávala v rámci tabuľkového platu verejnej správy, so zaradením vedúcej oddelenia. Alebo ak chcete – dostávala riadnu mesačnú mzdu zamestnanca vo verejnej správe.

Projektanti SNM boli odmeňovaní podobne, cez tabuľkové platy. To znamená, že inštitúcia ušetrila náklady na všetky projektové dokumentácie týkajúce sa hradu, keďže architekti boli zamestnancami SNM. Nie je zložité porovnať si mesačné platy zamestnancov a odmenu, ktorú by museli zaplatiť, keby stavbu projektovala komerčná projektová kancelária alebo ateliér. (Poznámka: z piatich projektantov, ktorí sa na návrhoch podieľali, ostal v SNM jeden. Ostatní boli prepustení, pre údajnú neefektivitu. Najprv Anton Bittner zrušil celé projektové oddelenie.)

Ďalšie aktivity – tzv. inžinierska činnosť – t.j. rokovania s dotknutými orgánmi a účastníkmi výstavby, ktorých bolo neúrekom, koordinačné porady a hlavne celá administrácia vybavenia zmeny územného plánu, územného rozhodnutia, 7 stavebných povolení, delimitácie a vyňatia pozemkov, odlesnenia územia, zmluvné vzťahy so samosprávnym krajom, Lesmi Slovenskej republiky, obcou Krásnohorské Podhradie a mnohé ďalšie činnosti – všetky vykonávali v Betliari. Opäť zdôrazňujeme, že až doteraz. Ani na vymenované činnosti si SNM nemuselo obstarať súkromnú firmu. Podľa zdroja blízkeho generálnemu riaditeľstvu, pôvodný prepočet, ktorý bol predložený do zámeru na schválenie financií vládou bol v odhadovanej výške zhruba 500 tisíc eur (dokopy malo byť vynaložených 700 tisíc vrátane kolaudácie).  Externá firma nakoniec nebola objednaná – celá administrácia procesu sa uskutočnila z múzea v Betliari – bez nákladov. Na administratívne a ostatné náklady dokonca použili peniaze z vstupného z kaštieľa.

Okrem financií je dôležité aj iné hľadisko – všetky personálne zmeny nepomáhajú efektívnej obnove hradu, skôr naopak. Stavba, ktorá napreduje od augusta 2022, a ktorá má byť do 36 mesiacov odo dňa jej prevzatia odovzdaná, na personálne zmeny doplatí. Ak na obnove historickej pamiatky pracuje tím odborníkov 29 mesiacov (s prípravami aj dlhšie), prečo by ste ho chceli kompletne nahradiť novým, 7 mesiacov pred ukončením tejto obnovy v záverečnej fáze (II. etapy)? Ako dlho potrvá “novým ľuďom”, kým sa do “problematiky dostanú”? Je vôbec uvedené zámerom? Alebo ním je niečo iné?

Autor: kat, Foto: Denník N, Múzeum Betliar, ŽpH


You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.